Káva je nápoj, kterým si mnoho z nás „otevírá“ nový den. Pro mnohé jde o rituál, který nám pomáhá dostat se do tempa denního života. I přes to, že je káva spojena s několika zdravotními výhodami, jako je snížení rizika některých druhů rakoviny, efektivnější fungování metabolismu a lepší kondice jater, mnoho lidí pociťuje i negativní stránku-podrážděný žaludek.
může mít hned několik příčin o kterých si něco povíme:
1. Citlivost na kyseliny v kávě: Náš trávicí systém funguje na bázi kyselin (chlorovodíkové, žlučových kyselin) a enzymů (pepsin, trypsin, amyláza), které jsou nezbytné pro rozklad potravy a vstřebávání živin. Nicméně, příliš mnoho žaludeční kyseliny může způsobit nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy, říhání nebo bolest břicha – respektive žaludku. Pokud máte citlivý žaludek a ten reaguje na kyseliny v kávě, můžete zkusit několik triků:
2. Citlivost na kofein v kávě Kofein, který se v kávě nachází, může stimulovat produkci žaludeční kyseliny a mít také laxativní účinek, který může vést k nepříjemným pocitům v žaludku. Pokud jste citliví na kofein, můžete zvážit následující:
3. Zrušte pití kávy na prázdný žaludek
může mít ještě další dvě příčiny:
1. Laktózovou intoleranci: Bolest břicha po vypití šálku kávy může mít i jinou příčinu - pokud do kávy přidáváte mléko nebo smetanu, můžete mít laktózovou intoleranci. Laktózová intolerance je stav, při kterém tělo nemůže správně trávit laktózu (cukr obsažený v mléčných výrobcích). Laktóza je rozkládána enzymem nazývaným laktáza, který se nachází ve střevní sliznici. Pokud laktóza není řádně trávena, může to vést ke gastrointestinálním obtížím, včetně bolesti břicha, nadýmání nebo průjmu.
2. Nesprávně uskladněné nebo staré mléko: Zkažené mléko přidané do kafe Vám může přivést rovněž žaludeční problémy.
Článek Vám přinesla