Jeskyně Šipka ve Štramberku – tajemství s pravěkou historií

V srdci Moravskoslezského kraje ve Štramberku, ve výšce 440 metrů v oblasti kopce Kotouč, naleznete národní přírodní památku Šipku-krasovou jeskyni pohlcenou tajemstvím pravěku. Jeskyně Šipka v místní části Národní sad dosáhla světového významu především díky objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, známé jako Šipecká čelist. Zároveň se toto místo stalo nejstarším, doloženým sídlem pravěkého člověka na území České republiky.

Vstupní portál jeskyně, široký 8 metrů a vysoký 3,8 metru, nás vede do jeskynního světa fascinujících útrob. Jeskyně se dělí na dvě části – pravou, větší Krápníkovou jeskyni a levou menší Jezevčí díru. Krápníková jeskyně láká svou délkou 38 metrů, šířkou 3–4 metry a výškou až 5 metrů. Bohatou krápníkovou výzdobu tu ale již nenajdete. Byla bohužel zničena, zřejmě místními, po objevu v roce 1880. Druhá část Šipky-Jezevčí díra, je dlouhá 19 m, široká v rozmezí 1–2 m a 1,5 m vysoká.

Nálezy v jeskyni Šipka

Štramberk foto ze ŠipkyV letech 1879–1887 zde prováděl archeologický výzkum profesor Karel Jaroslav Maška-učitel gymnázia z nedalekého Nového Jičína. Dne 26. 8. 1880 byl vykonán průlomový objev. V popelu pravěkého ohniště, cca 1,4 metry hluboko v části zvané Jezevčí ohniště nalezli jeho lidé část spodní čelisti neandrtálského dítěte starého 8-10 let. Na základě poznatků bylo potvrzeno, že toto místo obývali naši předchůdci již před 32 000 lety v pozdní době ledové.

Průběžným a bedlivým průzkumem byly odhaleny fragmenty mousteriénské a magdalénské kamenné a kostěné industrie (opracované kosti, kamenné nástroje). Maškův výzkum ukázal, že jeskyni obývali střídavě lovci i dravá zvěř. Nalezení celkem 80 000 kostí a zubů z celkem 130 druhů zvěře bylo jasným svědectvím. Mezi nejvýznamnější zvířata, které zde měly svůj úkryt nebo byly uloveny tzv. lovci mamutů jmenujme: jeskynní lev, jeskynní medvěd, mamut, hyena jeskynní, zubr, vlk, rys, sob polární, los, kamzík, kůň nebo nosorožec.

Není divu, že v roce 1960 byla celá lokalita vyhlášená národní přírodní památkou. Oblast, nazývaná štramberský kras, rozprostírající se na území 29 hektarů představuje úchvatný pohled do pravěkého světa a nabízí jedinečnou možnost nahlédnout do dávné historie lidstva.

Další zajímavosti jeskyně Šipka

Na památku objevu Šipecké čelisti byla v roce 1922 před jeskyní umístěna pamětní deska K. J. Mašky od malíře Františka Juráně. Je také známo, že kouzlem historie štramberské jeskyně Šipka byla ovlivněna tvorba světoznámého ilustrátora a malíře Zdenka Buriana, který věrně maloval pravěké zvířata a pralidi. Jemu je také zasvěceno místní muzeum u náměstí.

Jeskyně Šipka není pouze přírodní památka, ale zároveň živý svědek pravěké historie. Procházet její chodby je jako cesta časem, kdy nám odkrývá bohaté stopy po pravěkých obyvatelích a tajemství, která jeskyně skrývá pod svými vápencovými oblouky.

Vstupné do jeskyně Šipka

Na závěr pro Vás máme dobrou zprávu – vstup do jeskyně je volný, zdarma. Neřešte tedy žádnou otevírací dobu a využijte této možnosti k výletu a návštěvě dalších zajímavých míst, které byste u nás ve Štramberku neměli vynechat.

Ušatá kavárna  Štramberská Trúba  Otevírací doba Štramberské Trúby  Štramberská Trúba ceník  Počet schodů na Trúbu