Stále více lidí objevuje kouzlo pěstování kávovníku v bytě. Tato rostlina vnese do vašeho interiéru kousek exotiky a potěší vás svou nenáročností. Nemusíte zrovna bydlet v tzv. Kávovém pásu, který leží mezi 23. severní a 25. jižní rovnoběžkou, aby jste se při troše štěstí dočkali i vlastních kávových zrn.
My jsme se o tom přesvědčili na vlastní kůži během naší cesty do severního Thajska v červnu 2023, kdy se naše svatební cesta proměnila v jedno velké dobrodružství, spojené s objevováním nové kultury a především světa kávy. Návštěva organické farmy v Chiang Mai nám otevřela oči a odhalila nám celý proces pěstování kávovníků od semínka až po výsledný šálek skvělé kávy.
Naše zážitky z této kávové farmy sdílíme v tomto v článku: Putování za kávou v severním Thajsku: Organická farma v Chiang Mai. Získané poznatky tak nyní propojujeme s radami, jak si vypěstovat kávovník i doma v Česku.
Kávovník arabský (Coffea arabica) je nejčastěji pěstovaným druhem v domácích podmínkách. Bílé, voňavé květy nasadí za 3-4 roky. Z těch vyrostou peckovice - tzv. kávové třešně, což jsou drobné plody s červenou, případně žluto-oranžovou barvou. Ty zrají pomalu a postupně, obvykle 9-11 měsíců. V každé třešni se skrývají dvě kávová zrna, otočené puklinou k sobě.
Většina kávovníků se sklízí jednou ročně, po dozrání většiny plodů. V některých oblastech, kde klima umožňuje postupné dozrávání plodů, může probíhat i více sklizní za rok. Průměrný výnos z jednoho kávovníku se velmi liší v závislosti na druhu, odrůdě, stáří stromu, pěstebních podmínkách a metodě sklizně. Obecně se dá říci, že z jednoho dospělého stromu se získá 1-5 kg čerstvých třešní, což po zpracování odpovídá zhruba 0,2-1 kg zelené kávy. Produktivní věk kávovníku se pohybuje okolo 20-30 let.
Pěstování kávovníku ze zrna je sice delší proces, ale o to uspokojivější, pokud se vše podaří. K tomu je vhodné dodržovat tento osvědčený postup:
Klíčení může trvat 3-6 týdnů. Jakmile sazeničky povyrostou a mají několik pravých listů, přesaďte je do samostatných květináčů. Kávovník je citlivý na změny stanoviště, proto mu po zakoupení nebo přesazení dopřejte čas na adaptaci. Pravidelně kontrolujte listy na přítomnost škůdců.
Vypěstování kávovníku ze zrn není nijak náročné, ale pokud se na to necítíte, můžete zakoupit již vyrostlé sazeničky. Vzhledek k tomu, že kávovník pochází z tropických a subtropických oblastí, je důležité mu nadále zajišťovat podmínky, co nejvíce se blížící jeho přirozenému prostředí.
Klíčovým faktorem je světlo. Vyžaduje světlé stanoviště, avšak chráněné před přímým slunečním svitem, které mu neprospívá. Optimální teplota pro pěstování kávovníku se pohybuje mezi 20-25 °C v létě a 15-20 °C v zimě. Teploty by neměly klesnout pod 10 °C, kdy kávovník hybernuje.
Rostlina preferuje vyšší vlhkost vzduchu. V suchém prostředí, zejména během topné sezóny, je vhodné rostlinu pravidelně rosit odstátou vodou. Pomoci může i umístění květináče na misku s kamínky nebo keramzitem. Pozor na průvan - kávovník ho nemá rád.
Zalévejte kávovník pravidelně odstátou vodou nebo vodou dešťovou, jakmile vrchní vrstva substrátu proschne. Dalším způsobem zalévání je umístění do větší nádoby a prolití květináče tak, aby voda prosákla celým substrátem. Po uplynutí zhruba půl hodiny vodu, která se nashromáždila ve vnější nádobě vylijeme.
Tato exotická rostlina vysloveně nesnese zalévání čerstvě napuštěnou vodou z kohoutku, která obsahuje chlór. Dbejte na to, aby zároveň nedocházelo k přemokření kořenů. Přelití se projevuje žloutnutím listů.
Pokud odkvetení nechte kávovník oddechnout a omezte zalévání a hnojení.
Kávovníku se daří ve své domovině v kyselejších a humózních půdách a proto je pro domácí podmínky vhodné použít kyselý substrát s pH 5-6,5. Můžete využít směs rašeliny, kompostu a písku v poměru 2:1:1. Důležitá je dobrá drenáž, aby nedocházelo k zadržování vody. Během vegetačního období (jaro-léto) hnojte kávovník jednou za 2-3 týdny hnojivem pro pokojové rostliny. V zimě hnojení omezte.
Přesazování rostliny do většího květináče provádějde v období bujné vegetace, nejlépe na jaře.
Pěstování kávovníku v bytě vyžaduje určitou dávku trpělivosti, ale odměnou vám bude nejen krásná, exotická rostlina, ale možná i vlastní sklizeň kávových třešní. I když se nedočkáte produkce na úrovni profesionální plantáže, pohled na kvetoucí kávovník a následné zrání plodů je jedinečným zážitkem.
Jak pěstovat kávovník v bytě