Pevně věřím, že cítíte to samé jako já, že kávovar je každé ráno váš nejdůležitější spotřebič v kuchyni. Za mě je doslova miláčkem a věrným přítelem, důležitějším než toustovač, mikrovlnka či jiný kuchyňský pomocník. Každé ráno a během dne mě připravuje horké šálky Ušaté kávy, které mě vždy proberou, nakopnou a dostanou do pohody ... alespoň do chvíle, než mě někdo z mé siesty vyruší nebo naštve. Zaslouží si proto mou péči a pozornost.
Stejně jako se potřebuji umýt, oholit, provést dentální hygienu a navonět, i můj kávovar si "žádá" v podobě blikající výstražné kontrolky čas od času "hygienu" zvanou odvápnění. Vodní kámen je totiž jeho úhlavním nepřítelem. Zkracuje mu životnost a negativně ovlivňuje výslednou chuť kávy.
Proto je důležité vašeho parťáka pravidelně odvápňovat a udržovat ho v čistotě. Věřte mi, odměna stojí za to. Káva pak vždy chutná jako v naší štramberské Ušaté kavárně.
Existuje hned několik tipů, čím váš kávovar odvápnit a nezáleží zrovna na tom, zda jde o kávovar pákový, kapslový nebo automatický. Můžete využít velké množství komerčně nabízených odvápňovacích přípravků, které jsou k dostání v drogérkách, obchodech s domácími potřebami nebo na eshopech.
Vyzkoušel jsem průběžně několik značek odvápňovačů, abych došel k závěru, že u nich neplatí vždy pořekadlo: "za málo peněz, málo muziky". Paradoxem je mé zjištění, že ty levnější, jsou minimálně stejně účinné, než dražší nebo tzv. značkové.
Abych to vysvětlil ... s odvápňovači je to podobné, jako s léky. Znáte Paralen, Panadol, Paramegal nebo Paramax? Jedno mají společné (krom toho, že začínají všechny na písmena "Pa") a tím je účinná látka paracetomal. tzn, že každý z těchto přípravků léčí shodně. Každý jmenovaný lék se však liší výrobcem a prodejní cenou, která se řídí cenovou politikou daných producentů. Obrovský podíl má rovněž obchodní marketing.
Co myslíte, že se asi prodává mnohem lépe a ve velkém množství (za předpokladu shodného účinku a shodných účinných látek)? Značkový odvápňovač kávovaru daného výrobce XY nebo "no name" výrobek za třetinovou cenu?
Mám vyzkoušen DeLonghi EcoDecalk DLSC 500, SCANPART, Krups F0540010, Maxxo Bio, Durgol DED18 Swiss Espresso. Co mě však dostalo, byl odvápňovač Denkmit Nature Bio, který jsem jednou náhodou zakoupil v Déemku ... apropo, opravdu nedělám tomuto drogistickému řetězci placenou reklamu.
Má toto složení: kyselina citronová, kyselina mléčná, kyselina jablečná. Při pravidelném odvápnění používám dle návodu 1 díl (50 ml přípravku). Pokud bych měl tvrdší vodu nebo bych pravidelně neodvápňoval, použil bych dle návodu 1,5 až 3 díly čističe (75-150 ml).
Cena v DM: 35 Kč (2/2025) a za mě super cena/výkon. Jedno čištění kávovaru mě tak momentálně stojí 7 Kč. A jako bonus je dobrý pocit z výrobku s označením: Made in Germany.
Pokud dáváte přednost ještě levnějším, přírodním metodám, můžete vyzkoušet odvápnění kávovaru octem, jedlou sodou nebo samostatnou kyselinou citronovou.
Odvápnění kávovaru octem Odvápnění kávovaru jedlou sodou Odvápnění kávovaru kyselinou citronovou
Nezapomeňte však na jedno! Do vyčištěného a odvápněného kávovaru dávejte jen tu nejlepší zrnkovou kávu. U kávy se na rozdíl od čističe kávovaru šetřit na ceně nevyplácí!
Vybrat kvalitní výběrovou kávu
Čím odvápnit kávovar