Káva je oblíbený nápoj mnoha lidí po celém světě a vždy byla a bude předmětem debat ohledně jejího vlivu na zdraví. Jednou z častých otázek je, zda konzumace kávy ovlivňuje revmatoidní artritidu, lidově zvanou revma. Tato diagnóza postihuje cca 1% celosvětové populace a ženy 3x častěji než muže. V článku se podíváme na výzkumy sledující souvislost mezi kávou a revmatoidní artritidou a pokusíme se dopátrat pravdy. Dále si rozebereme identifikovaná rizika vedoucí ke zhoršení revma.
Dle informací iDnes.cz v článku: „Káva může způsobit revmatismus“ se dovídáme o výzkumu norských lékařů. Podle nich může pití kávy zvýšit riziko onemocnění kloubů a projevení revmatu, že počet šálků kávy vypitých za den úzce souvisí se zvýšením náchylnosti k těmto chorobám. Lékaři z finského Národního zdravotního institutu ověřili svou teorii na vzorku 7000 lidí a zjistili, že počet pravidelně vypitých nápojů opravdu silně ovlivňuje kloubní záněty. Výzkumný tým dále sledoval 19 000 osob po dobu 15ti let. Nikdo z nich na počátku pozorování netrpěl ani náznaky artritidy. Zjistili, že ti, kteří pili čtyři a více šálků kávy denně, měli dvakrát větší předpoklady pro vznik revmatu než ti, kteří kávu pili méně. Výsledky zůstaly stejné i poté, co lékaři mezi ovlivňující faktory zařadili věk, pohlaví, váhu či kouření. Uvedli také, že lidé, kteří pijí více než 11 šálků denně jsou 15krát náchylnější ke kloubním onemocněním. Výsledky průzkumu jsou zveřejněny v lékařském časopisu Annals of the Rheumatic Diseases.
Možná se ale zároveň také zeptáte stejně jako my: Kdo vypije denně 11 a více šálků kávy?
Na druhé straně americká studie zveřejněná na portálu Novinky.cz s názvem: „Na vzniku artritidy se podílí kouření, káva naopak vůbec ne“ nám sděluje úplný opak. Američtí odborníci zkoumali osmdesát tisíc žen, u nichž si všímali množství vypité kávy bez kofeinu i s kofeinem, čaje a celkového kofeinu přijatého do těla, neboť některé předchozí studie si v tomto ohledu značně protiřečily. Vedoucí amerického výzkumného týmu, doktorka Elizabeth W. Karlsonová však tvrdí, že káva ani čaj nemají na toto onemocnění (revma) vůbec žádný vliv.
Taky nevíte, co si z výzkumů odnést? Ovlivňuje nebo neovlivňuje káva revma? Má větší nebo menší vliv, či snad žádný? Podané informace si musí přebrat každý sám, každopádně s velkou pravděpodobností víme
Každý pacient s revmatoidní artritidou by měl nemoc konzultovat s lékařem a vést aktivní životní styl s ohledem na svůj zdravotní stav. Důležité je také sledovat vývoj výzkumu v této oblasti, který může přinést další poznatky ohledně vztahu mezi kávou a revmatoidní artritidou. Pokud Vás po konzumaci pár šálků kávy revma netrápí a chcete si udělat pohodu, doporučujeme Vám ochutnat naší čerstvě praženou Ušatou kávu – kávu, která Vám naslouchá.
Prozkoumat Ušatou kávu