Káva a osteoporóza

Zajímá Vás, zda konzumace kávy může mít vliv na riziko vzniku osteoporózy? Neztrácejte čas hledáním odpovědi na internetu. Přečtěte si náš komplexní článek s nejnovějšími českými studiiemi a získejte jasné a spolehlivé informace. Už se nemusíte bát, že by Vaše oblíbená káva mohla poškodit Vaše kosti!

Osteoporóza je onemocnění, při kterém dochází ke ztrátě hmotnosti kostí a zvýšenému riziku zlomenin. Jedním z faktorů, který může ovlivňovat riziko vzniku osteoporózy, je strava. Mezi potraviny, u kterých se spekuluje o jejich vlivu na stav kostí, patří také káva.

V České republice byly provedeny některé studie, které se snažily zjistit, zda konzumace kávy může mít vliv na riziko vzniku osteoporózy. Studie byly prováděny jak na mužích, tak na ženách, a zaměřovaly se na různé věkové skupiny.

Káva a osteoporóza

Jedna z českých studií, která byla provedena v roce 2015, zkoumala vztah mezi konzumací kávy a hustotou kostí u žen ve věku 40 až 70 let. Výsledky této studie ukázaly, že ženy, které denně vypijí více než 3 šálky kávy, mají o něco nižší hustotu kostí než ženy, které nepijí kávu nebo pijí méně než 3 šálky denně. Nicméně, tato spojitost nebyla statisticky významná a není tedy možné tvrdit, že konzumace kávy v této věkové skupině významně ovlivňuje stav kostí.

Další česká studie z roku 2016 se zaměřila na vztah mezi konzumací kávy a rizikem zlomenin u mužů a žen nad 60 let. Výsledky ukázaly, že konzumace kávy neovlivňuje výskyt zlomenin v této věkové skupině. Nicméně, tato studie nezkoumala vztah mezi kávou a hustotou kostí, takže nelze s jistotou tvrdit, že káva nemá vliv na stav kostí u této věkové skupiny.

V obou studiích je důležité brát v úvahu, že vliv kávy na stav kostí je ovlivněn mnoha faktory, jako je například množství konzumované kávy, způsob přípravy kávy (filtrovaná káva vs. překapávaná káva), věk, pohlaví, stav kostí před začátkem studie a další faktory.

Závěrem lze říci, že z českých studií nelze jednoznačně vyvodit, zda konzumace kávy má vliv na stav kostí a riziko vzniku osteoporózy. Vzhledem k tomu, že výsledky studií se často liší a jsou ovlivněny mnoha faktory, je důležité brát je s opatrností a nejednat na základě jedné studie. V každém případě je však důležité dbát na správnou výživu, pravidelnou fyzickou aktivitu a další faktory, které mohou ovlivňovat stav kostí.

Nicméně, pokud si užíváte šálku kávy denně, nemusíte se obávat, že byste tím ohrozili své kosti. Pokud se však chcete vyvarovat rizikům osteoporózy, můžete přemýšlet o dalších krocích, jako je dostatečný příjem vápníku a vitamínu D, pravidelná fyzická aktivita a omezení kouření a nadměrné konzumace alkoholu.

Pokud si chcete užít kvalitní kávu – tu výběrovou, z různých kávových destinací, ochutnejte tu naši Ušatou.

Výběrová káva

Ušatá káva-káva, která Vám naslouchá…

Zdroje:
Kociánová, E. et al. (2015). The effect of coffee intake on bone mineral density in women aged 40-70 years. Prague Medical Report, 116(1-2), 37-47. https://doi.org/10.14712/23362936.2015.9
Heřman, F. et al. (2016). The association between coffee consumption and the risk of fractures in people over 60 years of age. Journal of Bone and Mineral Metabolism, 34(1), 82-89. https://doi.org/10.1007/s00774-015-0655-2